27.5.2007

Dne 5.5.2008 se v naší stanici narodila štěňátka v barvách - holčičky: 3 tricolor a 1 bicolor a chlapečci: 2 bicolor a 1 tricolor!
Matka je Tina Mari z Podhury a otec Inter.champ Quo Vadis Moravia Bray


16.2.2006 

Dne 1.1.2006 se narodil v naší chovatelské stanici trikolorní pejsek :-)
Rodiče: ICh. Brenda od Hrabáku  x  Yankee Dominik
 
Ursus z Podhůry 

 

6.9.2005 

Všechna štěňata z vrhu T jsou již u svých nových majitelů a do konce tohoto roku již žádná štěňátka neplánujeme.

 

25.7.2005 

Všechna štěňátka jsou postupně socializována a mají za sebou první očkování. A jak rostou???

Posuďte sami :-)

 

Více fotek zde.

 

10.6.2005  Rostou jako z vody...

 Našim štěňatům jsou již 3 týdny a tak si ten svět prohlíží modrýma štěněcíma očima :-) a začínají dávat všem najevo, že jsou aktivními členy bassetí smečky z Podhůry. Prozatím je to jen skoroštěkání, vrčení, kňučení, i když někdy už to zní jako hotové „štěknutí“. Bára je vzorná máma a tak všichni báječně prospívají a přibírají na váze. Začali jsme přikrmovat a to bylo teprve nadělení. Pokud někdy někdo neviděl bílého basseta, našel by ho před pár dny u nás těsně po krmení „dravé zvěře“. Betynka zkonstatovala, že se v té kaši asi chtějí utopit, když těma čumáčkama přejížděli po dně misky a vypadalo to, že z nich bude dříve „polární basset“ nežli nakrmené štěně :-) Dneska už s přehledem baští namočené granule pro štěňata a Bára je ušetřena toho dlouhého olizování a čištění od krupicové kaše slazené Glukopurem… i když, jeden neví, vypadala u toho moc spokojeně :-)

 Nepotrvá to dlouho a mimina se postěhují  z domácí porodnice ven, do letního výběhu s parádní boudou, která byla pro tento početný vrh zhotovena (bylo stejně v plánu, že se postaví nová bouda, ale při takovém počtu, jsme její rozměry malinko zvětšili).  

 

Více fotek našich miminek zde.


10.6.2005 

Dnes jsou štěňátkům tři dny a jak vypadají, můžete posoudit sami :-)

Všech deset štěňátek dobře prospívá a přibírají na váze. Barča je výborná máma a je to opravdu podívaná, když všichni zalehnou a je slyšet jen mlaskání a spokojené mručení. Postupně usínají s plným bříškem a to je chvilka, kdy se i Barunka může jít trošku protáhnout a nabaštit.
Je to práce, zaopatřit 10 štěňátek a péče o fenku je teď jedna z nejdůležitějších – hlavně složení jejího jídelníčku :-)
Více fotek našich miminek zde. 

 

8.6.2005  Máme štěňátka!

Po dlouhém očekávání se Báře narodilo 10 krásných štěňátek, 6 pejsků a 4 fenky. Porod začal již včera večer a pokračoval přes celou noc do ranních hodin. A když už to vypadalo, že by porod mohl být u konce (přeci jenom 9 štěňat je požehnaný vrh), narodil se ještě jeden bicolorní pejsek. Tím doplnil počet bicolorů na dva a zbytek štěňat je ve zbarvení tricolor.

Všichni se mají čile k světu a to nejdůležitější je teď pro ně máma a její „mléčný bar“.

Otcem je trikolorní pes Ch. Viking Bohemia Horido (maj.:Věra Otevřelová) který je zároveň JCh.ČR, SK,Slovinska, Ruska, Ukrajiny a Ch.ČR a SK.

Fotografie štěňátek doplníme co nejdříve :-)

 

 


Z almanachu 2000 - Basset klub ČR 

1. Má název Vaší CHS nějaký speciální význam?
Na Podhůře se říká samotě, kde jsem bydlela

2. Kdy jste se poprvé setkala s bassetem a jak to všechno začalo?
Basseta jsem poprvé viděla jako dítě na obrázku v Atlase plemen psů. Živého basseta jsem viděla až v r. 1980 v době svých studií a byla to láska na první pohled. Věděla jsem, že je to pes, kterého chci mít.

3. Měla jste předtím nebo máte nějaké jiné plemeno a co byste uvedla jako hlavní důvod, proč máte bassety?
Od r. 1970 do r. 1983 se mnou žila pudlice Sabina, pak už přišla první bassetka Paty, a když jsme se přestěhovali na samotu u lesa, pořídil si můj muž kavkazskou ovčačku. Po ní máme pyrenejského horského psa a doma na gauči dva havanské psíky. Ale basset - basset je pes, který má duši.

4. Co se Vám na bassetovi nejvíc líbí a proč?
To, co na bassetovi nejvíc oceňuji, je jeho povaha. Je to podle mne ideální rodinný pes. Je to pes, který, pokud je dobře vychovaný , miluje a respektuje svého pána a celou jeho rodinu. Má rád svůj klid a své pohodlí, ale vyhledává a vydrží dlouhé procházky, dokáže se chovat stejně dobře ve městě i v přírodě, zbytečně neštěká a hlavně je snášenlivý k dětem, psům i jiným zvířatům. Je šťastný ve společnosti svého pána a dává to dostatečně najevo. Myslím, že právě povaha je to, co dělá basseta tak jedinečným.

5. Co se Vám na bassetovi nelíbí a proč?
Nelíbí se mi příslovečná bassetí žravost. Bohužel během vycházek je potřeba neustále kontrolovat, zda nekonzumuje nějaký fujtajbl, případně kolemjdoucím dětem lízátka.

6. Basset může mít jakékoli zbarvení, běžné u honičů. Máte nějaké oblíbené zbarvení? A co bicoloři?
Líbí se mi tricoloří, jednoznačně preferuji černé bassety. Bohužel těch je málo. I když krásný bicolor taky stojí za podívání.

7. Byl nebo je někde ve světě basset-ideál, kterého byste chtěla mít doma? Jak se jmenuje a co si na něm ceníte?
Je moc bassetů, kteří se mi líbí. Ale černý pes, nízký, kůžatý, se silnou kostrou, ideálně úhlenými předními i zadními nohami a bezvadným hrudníkem a zády, to je asi opravdu jen ideál.

8. Kolik máte chovných jedinců? Je něco, co si na nich obzvláště ceníte? Máte mezi svými bassety svého oblíbence a proč?
Celkem mám pět bassetů - samé holky. Oceňuji, že se v rámci možností snáší mezi sebou navzájem s ostatními psy a i s mou rodinou. Já se za to snažím být spravedlivá a věnovat se jim všem stejně.

9. Kdy jste odchovala první vrh? Máte nějaký chovatelský program? Jak vybíráte pro fenu partnera?
Můj první vrh se narodil 28. 11. 1989 po matce Pauline AI-Go a otci Barnabasovi von der Katzenklause. Od té doby jsem odchovala 12 vrhů. Ráda bych, aby basseti z Podhůry byli krásní, zdraví a dobře socializovaní.

10.Co byste popřála plemeni a klubu na prahu nového milénia?
Přeji bassetům, aby se už nikdy nestali tak módním plemenem jako v 80. letech, protože to pak vede k maximální produkci štěňat za minimálních požadavků na rodiče, a to jak vzhledových, tak i povahových. Zároveň bassetům přeji, aby ten, kdo se pro toto krásné plemeno rozhodne, měl dostatek lásky, trpělivosti a důslednosti. A hlavně, aby chovatelé byli zodpovědní a budoucí majitele dostatečně informovali o tom, co je čeká, když si domů přivezou roztomilého ušatého andílka, a k sobě navzájem byli tolerantní, bez zášti a spolupracovali na tom, aby naše plemeno bylo krásné, zdravé a přátelské.


zpět